»Trenutno je še vedno navodilo, da naj poteka zdravljenje onkoloških bolnikov nemoteno, vključno s presejalnimi programi za zgodnje odkrivanje raka. Kaj se bo dogajalo v prihodnje, ne vemo, trepetamo iz dneva v dan. Moramo pa se zavedati, da je nezdravljen rak 100-odstotno smrtna bolezen.«
»Onkološki bolniki so ob okužbi še posebej ranljivi, v večji meri potrebujejo intenzivno zdravljenje. Praviloma pride tudi do zamika ali prekinitve onkološkega zdravljenja.«
»Zagotovo cepljenje priporočamo pri onkoloških bolnikih, ki niso na aktivnem onkološkem zdravljenju.«
»Spodbudno je, da se pri obravnavi bolnikov z rakom trebušne slinavke uvajajo številna nova zdravljenja, tudi stereotaktično obsevanje, nova sistemska zdravljenja, med drugim imunoterapija, ter izvajajo klinične raziskave s cepivi iz dendritičnih celic v kombinaciji s kemoterapijo.«
»Se sploh zavedate, kaj preživljamo med zdravljenjem in če preživimo, kaj po njem. Jaz se res bojim, da za vse nas onkološke bolnike ne bo prostora za zdravljenje.«
»Seveda, to je logična posledica. Če imaš pred vrati bolnika, ki je trenutno v smrtni nevarnosti, si ti dolžan triažirati in poskrbeti najprej zanj in obravnave onkoloških bolnikov se bodo zamaknile, to pa seveda za zdravljenje ni dobro.«
»Tudi dostopnost do sodobnih zdravljenj ter zdravil je v Sloveniji dobra in ves čas v koraku z vsemi novimi strokovnimi dognanji.«
»Če bodo zdravljenja zamaknjena, če bo zamaknjena postavitev diagnoz, posledica je napredovalna bolezen, večja smrtnost.«
»Zdi se nam zelo pomembno, da se iz Ljubljane, kjer je na kliničnem oddelku za hematologijo in Onkološkem inštitutu takšna rehabilitacija že mogoča, zdaj vse skupaj seli tudi v UKC Maribor, kjer se zdravi veliko naših bolnikov s krvnim rakom.«
»Bolniki z rakom med zdravljenjem in po njem pogosto doživljajo čustvene stiske, ki lahko vodijo v depresivna stanja. Zaradi pandemije se te stiske še poglabljajo.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju